Aktuality
Na webu i-Ostrava.cz pro Vás dáváme dohromady stručné a rychlé informace o dění v Ostravě!
Sponzorují nás

kultura

Informace o konání různých kulturních akcí, divadelních představení, vystoupení hudebních kapel se dočtete jen u Nás.

Festival vážné hudby v Ostravě

Festival vážné hudby v Ostravě probíhající v měsíci říjnu navštěvují tisíce lidí, přesto festival bojuje o finanční přežití. V porovnání s jinými festivaly má tento malý rozpočet, který sotva stačí na to, aby akce nebyla ztrátová. Svatováclavský ostravský festival se může pyšnit (číst celé...)

Premiéra opravených varhan v kostele sv. Václava

V ostravském kostele svatého Václava zazněly 28.9. poprvé opravené a restaurované varhany pocházející z období pozdního baroka. V minulosti patřily tyto varhany kostelu ve Vlkovicích u Fulneku na Novojičínsku. Jejich renovace trvala tři roky. Kostel sv. Václava v Ostravě je nejstarším kostelem ve městě. V roce (číst celé...)

Ruda z Ostravy útočí na vládu

Bavič Ruda z Ostravy natočil provokativní video na podporu Ostravy: „Ostravu nedáme“. Ve videu poukazuje na nedostatek financí na kulturu, sport nebo dětské atrakce a snaží se tak upozornit na negativní dopad odebrání částí dotací krajským městům. Video ke zkouknutí zde: Ruda z Ostravy – OSTRAVU (číst celé...)

Policie na Colours of Ostrava zabavila konopí

Colours of Ostrava se dočkalo vzruchu policie. V jednom z prodejních stánků který nabízel oleje, masti, semínka a další zboží, bylo nalezeno téměř čtyři sta kusů rostlin konopí. Strážníci stánek zajistili a rostliny zabavily. Rostliny byly velikosti zhruba od čtyřiceti do stodvaceti centimentů. Podle samotných (číst celé...)

Ostravský rozhlas otevírá dveře

27.5.2011

Zítra 28. května se koná v Českém rozhlase Ostrava Den otevřených dveří. Začátek akce je plánován na devátou hodinu ranní a poslední prohlídka prostor rozhlasu je ve 14 hodin. Pracovníci rozhlasu provedou zájemce běžně nedostupnými prostorami, nahrávacími a reportážními studii a podají výklad o problematikách (číst celé...)

Ostravské Divadlo loutek otevře novou přístavbu

18.5.2011

V pátek 20. května otevře ostravské Divadlo loutek novou pětipodlažní přístavbu s alternativním sálem. V nové budově se nachází zázemí pro herce a administrativu divadla. Přiléhající venkovní amfiteátr a cukrárna s galerií loutek udělá radost nejednomu malému diváku. Podle slov ředitelky vznikl nádherný hrací prostor a (číst celé...)

Ostrava hostí šestý ročník sympozia Smalt Art Vítkovice

29.4.2011

V areálu smaltovny Vítkovice Power Engineering pracuje již od pondělí deset umělců. Osm mužů a dvě ženy zde tvoří největší smaltovaná díla na světě. Areál nabízí obrovský potenciál pro Tvorbu a jediným omezením tedy zůstává maximální velikost vypalovaného plechu 1,5 x 2,5 metru. Umělci dostali (číst celé...)

Ostrava plánuje výstavbu nové koncertní haly

22.4.2011

Ostrava spolupracuje s britskou firmou Arup na přípravách stavby nové koncertní haly. Tato firma se podílela například na budově slavné opery v australském Sydney. Primátor Petr Kajnar a hlavní architekt města Cyril Vltavský, kteří o záměru informovali, zdůrazňují, že chtějí postavit nejlepší halu, jakou si (číst celé...)

Světoznámá díla architektů jsou k vidění v Ostravě

6.4.2011

Ostravská Galerie výtvarného umění, respektive Dům umění, zahájila výstavu světově ceněného a významného architekta Borise Podreccy. Expozice je součástí třetího ročníku festivalu moderní a současné architektury Architecture Week Ostrava 2011, který potrvá až do 28. dubna. Boris Podrecca je spoluautorem známého Milenium Tower, nejvyšší rakouské (číst celé...)

Cenné dílo Alfonse Muchy dorazilo do Ostravy

15.3.2011

Dnes v dopoledních hodinách dorazilo do Ostravy unikátní dílo malíře Alfonse Muchy. Jedná se o obraz z roku 1890 o celkových rozměrech 4,04 x 1,68 metrů. Dílo se teď stane na několik týdnů inventářem výstavy věnované Muchovi v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Návštěvníci tak (číst celé...)

Ostrava má nový orloj

18.2.2011

Ostrava se zařadila mezi města mající svůj vlastní orloj. Nedávno svůj originální orloj se skleněnými kuličkami představilo Brno a kladné ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Naproti tomu ostravský orloj je umístěn v budově nové přístavby Divadla loutek v centru Ostravy. Tvoří jej šest (číst celé...)

Roxette zahraje v Ostravě

25.1.2011

Fanoušci, kteří nestihli zakoupit vstupenky na pražský koncert skupiny Roxette mají druhou šanci. Švédské duo Marie Fredriksson a Per Gessle zahrají i pro ostravské publikum. Koncert se uskuteční 27. června v ČEZ Aréně. Roxette odstartuje své koncertní turné 1. března v ruské Kazani a dál (číst celé...)

Nohavicova Kometa proletí Ostravou

23.1.2011

31.ledna se Domem kultury v Ostravě rozezní hudební představení s názvem Kometa czyli ten okrutny wiek XX wg Jaromíra Nohavici. Představení má na svědomí polský Teatre Korez Katowice. V jedné z rolí se představí Elżbieta Okupska, která je držitelkou čtyř zlatých masek. Inscenace je v (číst celé...)

Ostrava spatří zlatou slzu z EXPA

21.1.2011

Na zámku v Ostravě-Vítkovicích bude poprvé veřejně k spatření chlouba Českého pavilonu z výstavy Expo 2010 konané v Číně. Jedná se o zlatou slzu od tvůrce Federika Díaze. Zájemci si ji budou moci prohlédnout po čtyři dny od středy 26. ledna do soboty 29. ledna (číst celé...)

Vítkovice budou mít opět svůj plynojem

18. 1. 2011

Osm set tun váhy zapadlé hluboko do země se začalo pomalu zvedat, byl zahájen proces rehabilitace historického plynojemu v Ostravě Vítkovicích. O železné monstrum o průměru sedmdesát metrů a celkové váze osm set tun, se nyní stará na čtyři desítky specialistů. Do dvou (číst celé...)

Colours of Ostrava zahájí souboj dechovek

11. 1. 2011

V úvodu festivalu Colours of Ostrava se představí dva balkánští interpreti se svými orchestry: Fanfare Ciorarlia z Rumunska a Boban Marković Orkestar ze Srbska. Na pódiu vystoupí přes 23 muzikantů, kteří uskuteční pomyslný boj dechovek. Klání bude probíhat na sousedních scénách a o (číst celé...)

Do Ostravy dorazilo betlémské světlo

18.12.2010

V sobotu ráno přivezli betlémské světlo na svinovské nádraží skauti z Brna, kteří je rozváží po celé republice. Na nástupišti čekali místní, ostravští skauti, kteří měli jen několik minut na to, aby si připálili svíčku. Vlak přijel na čas a vše proběhlo, jak mělo. V (číst celé...)

Klíčová socha Jiřího Davida je v Ostravě

16.12.2010

Ve čtvrtek byla v centru Ostravy vedle hotelu Imperial slavnostně instalována kontroverzní Klíčová socha, která svými křivkami vytváří slovo „Revoluce“. Jejím autorem je Jiří David, jeden z nejvýznamějších představitelů současné české výtvarné tvorby. Patří mimo jiné mezi spoluzakladatele umělecké skupiny Tvrdohlaví. Unikátní socha, vytvořená z (číst celé...)

Vstupenky na Colours podražily

28.11.2010

Cena vstupného na desátý ročník Colours of Ostrava je v porovnání s letošním ročníkem vyšší. Stoupla o 400 korun. O festival je však přesto velký zájem, rozebrány už jsou čtyři tisíce lístků. Tento týden byly vyprodány ty nejlevnější, nyní je můžete koupit za 1 390 (číst celé...)

Černá louka by se měla změnit v kulturní centrum Ostravy

25.11.2010

Přestože Ostrava nezískala titul Evropské hlavní město kultury 2015 a nedostala dotaci z evropských fondů, vedení města slibuje, že plány na přeměnu Černé louky budou uskutečněny. Aby zástupci radnice o svém záměru ujistili i skeptiky, vystavili všech 66 urbanistických návrhů. Podle primátora Petra Kajnara pokračují (číst celé...)

Lístky na Colours of Ostrava jsou již v předprodeji

4.11.2010

Od středy jsou v prodeji vstupenky na multikulturní festival Colours of Ostrava. Pořadatelé zatím znají jméno jen jednoho účinkujícího – bude jím  zpěvák a kytarista Brendan Perry, bývalý člen kapely Dead Can Dance, který se na Colours vrátí po roce. Letos v červenci byl jeho (číst celé...)

V Ostravě dnes začínají Polské dny

1.11.2010

Listopadové dny budou v Ostravě patřit polské kultuře. Počínaje dneškem se návštěvníci mohou těšit na různé koncerty, filmy, výstavy i přednášky. Program odstartuje originální polský humanitární projekt – výstava Tádžická kráva. Výstava, umístěná v antikvariátu a klubu Fiducia, potrvá až do konce měsíce. Po loňském úspěchu (číst celé...)

Vanessa Mae v Ostravě

20. 10. 2010 Dvaatřicetiletá britská kráska potěšila dvakrát své české fanoušky, když zavítala do Prahy a poté vystoupila v Ostravě. Ve slušně zaplněné ČEZ Aréně vystoupila 19. října a byl to nezapomenutelný koncert pro všechny její příznivce a fanoušky. Vanessa Mae

Vanessa-Mae Vanakorn Nicholson (narozena 27. října 1978), známá (číst celé...)

O Moravskoslezský kraj mají zájem především obyvatelé bývalé NDR

Po stopách osobností Moravskoslezského kraje, za poznáním kulturních tradic našeho regionu nebo za technickými památkami se vydali na konci tohoto týdne zástupci německých cestovních kanceláří, kteří přijali pozvání na poznávací pobyt spolufinancovaný Evropskou unií. Cílem dvoudenního famtripu bylo představit Moravskoslezský kraj tak, aby pro zahraniční (číst celé...)

Do Ostravy přijede špičkový SĽUK

1. 10. 2010

Slovenský ľudový umelecký kolektív, špička mezi folklorními soubory, vystoupí v úterý 5.října v ostravském Domě kultury. V Ostravě se objeví po patnácti letech a nabídne to nejlepší ze svého repertoáru, na pódiu se vystřídá devadesát tanečníků a hudebníků. Bratislavský soubor má (číst celé...)

Stadion Bazaly ovládnou děti a zábava

23. 9. 2010

Sportovně zábavná akce s názvem Dětský den s Baníkem se uskuteční v sobotu na domovském stánku ostravského fotbalového klubu. Den před výjezdovým zápasem ostravského Baníku s pražskou Bohemkou budou Bazaly patřit dětem a jejich rodičům. V 10 hodin odstartují fotbalové soutěže (číst celé...)

Moravskoslezský kraj chce přilákat turisty také z Litvy

Ostrava – Další zemí, jejíž zástupci cestovních kanceláří poznávali Moravskoslezský kraj, byla ve dnech 14. a 15. září Litva. Z prostředků Moravskoslezského kraje a za přispění Evropské unie byl připraven program zaměřený na lázeňství. Litevci podobně jako většina obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu znají (číst celé...)

V Ostravě vystoupí Glenn Miller Orchestra

10. 9. 2010

Nejznámější swingový orchestr na světě, Glenn Miller Orchestra, se po dvou letošních beznadějně vyprodaných koncertech v Praze zastaví na svém turné také 17. ledna 2011 v Domě kultury města Ostravy. Toto osmnáctičlenné těleso uvede pod vedením pianisty a kapelníka Wila (číst celé...)

Jsou rádi na světě, i když ho nevidí

6. 9. 2010

Ve foyer ostravského Divadla loutek se ve dvě hodiny odpoledne otevře výstava Nevidomí (mezi) námi. Nabídne momentky ze života lidí, kteří nevidí, přesto si umějí život vychutnat. Na černobílých fotkách jsou šťastní nevidomí rodiče, běžci, básníci, výtvarníci, lukostřelci či horolezci. Výstava (číst celé...)

Boris Urbánek v Parníku

3. 9. 2010

Jazzový koncert Borise Urbánka s ostravskými muzikanty Boris Band Combination se koná dnes od 20. hodin v klubu Parník. Vstupné je 90 korun. (číst celé...)

« starší příspěvky