18. 1. 2011
Již od poloviny února se stane pravidelná péče o pacienty minulostí, Moravskoslezský kraj začne omezovat provoz některých klinik. Krize se tedy může citelně dotknout například porodnictví. „Zdravotní péči v některých oborech a ve většině krajských nemocnic nebude možné po prvním březnu, kdy by lékaři měli odejít, zabezpečit.“ pro server iDnes uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Mohlo by tedy dojít k významnému omezení provozu na těchto odděleních gynekologie a porodnictví, pediatrii, interně, chirurgii a anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

K nejvyhrocenější situaci může dojít na pracovištích porodních klinik. Pokud krajská nemocnice omezí svůj provoz, ostatní nemocnice nápor rodiček nezvládnou. „Hejtman upozornil, že už od desátého února bude s největší pravděpodobností nutné přikročit k postupnému utlumování nejohroženějších oborů a činností. Útlum v poskytování péče tak lze očekávat už od poloviny února.“ zdůraznila mluvčí Vlčková.

Záchranná služba také oznámila, že od března nebude schopna pokrýt sto procent své kapacity, což by dávalo za vznik regionálních center pro akutní péči. „Tuto péči nelze nahradit soukromými dopravními službami. Je nutno předpokládat, že v některých případech dojde k poškození zdraví v souvislosti s délkou přednemocničního transportu do vzdáleného pracoviště. Na to nemůže nikdo spoléhat, protože přípravu nelze zvládnout v krátkém čase.“ vzkázala bezpečnostní rada kraje.

Přípravy fungování sloučených pracovišť již byly zahájeny. Dojde ke spojení některých oborů např.: Nový Jičín s Bílovcem, Opava s Krnovem, Karviná s Třincem a Havířovem.

Leden 19, 2011 at 6:51 am na i-Ostrava.cz publikoval: redaktor
Rubriky: 01/leden 2011
Tags: