11.3.2011
Dnes časně ráno se v Zoo Ostrava narodilo sloní mládě. Po třetí hodině přišel na svět sameček, který váží 78 kilo. Porod proběhl rychle a bez komlikací. Matka Vishesh začala na své mládě zpočátku lehce útočit, proto od něj byla oddělena a dostala utišující léky. Takové chování je podle zoologů z přírody známé. Asi po hodině seznamování se s potomkem přes bariéru již nejevila žádné známky agresivity a slůně k ní mohlo být navráceno.

Společně s nimi byla ve výběhu padesátiletá slonice Suseela. Ošetřovatelé předpokládali, že bude mladší samici – prvorodičce při porodu a péči o potomka asistovat, byla však naopak agresivní, a proto byla izolována.

Ošetřovatelé se také pokusili přiložit mládě k vemínku, což je velmi nebezpečné a je to možné pouze v případě, že je slonice ochotná pokleknout. Mládě však zatím nepilo. Pokud si cestu k mléku nenajde, ošetřovatelé mu mohou podávat náhražku, to je ale až krajní řešení.

Pavilon, kde sloni pobývají, bude od nynějška na několik dní uzavřen. Jde o vůbec první úspěšný sloní porod u nás, ošetřovatelé tedy chtějí předejít jakémukoliv vyrušování či riziku.

Březen 11, 2011 at 1:08 pm na i-Ostrava.cz publikoval: redaktor
Rubriky: 03/březen 2011
Tags: